Co robić w Zakopanem w czasie deszczu? 5 pomysłów.


1. Pochilluj w jednej z zakopiańskich knajpek 


Najwięcej knajpek znajdziemy tradycyjnie na Krupówkach, gdzie koncentruje się wieczorne życie Zakopanego. 


Między bogiem a prawdą to w Zakopanem odwiedziłam jedynie dwa gastropunkty, ale mogę je polecić z czystym sumieniem. Jedną z nich była Bąkowo Zohylina Niźnio (ul. Piłsudskiego 6) oraz (wiem, tak się nie robi w Zakopanem 😃) lokal z pizzą o nazwie Papaj-Pizza.


Daję obu tym miejscom 5 gwiazdek, za pyszne jedzenie i atmosferę. Z serduszka polecam. ❤


Całą relację z wizyt tamże znajdziecie tutaj: Relacja z Zakopanego (KLIK)


Oprócz tych dwóch miejsc, dużo osób chwaliło mi:

Bar Górski (Weteranów Wojny 2) - dużo opcji z miesem i tyleż samo opcji wege. Jest to lokal, który bardziej przypomina bar mleczny, ale jedzenie jest na 5.


Gazdowo Kuźnia (Krupówki 1) - miejsce z klimatem, jedzenie pyszne, wieczorami występuje kapela góralska,


Sopa (Kościeliska 52) – smacznie i przy dźwiękach muzyki góralskiej.



2. Wybierz się do term na chwilę relaksu 



Termy Chochołowskie - największy tego typy obiekt na Podhalu. Znajdziemy tu 30 basenów oraz beczek wypełnionych wodą termalną. Dla ludzi o mocnych nerwach jest także zjeżdżalnia z zapadnią. 😏


Ceny zaczynają się od 79 zł za 3 godziny korzystania z basenów i strefy leczniczej (w sezonie). Poza sezonem bilet normalny kosztuje 69 zł/3 godz.


Terma Bukowina - znajduje się w Bukowinie Tatrzańskiej i oferuje 12 basenów z zapleczem do hydromasażu, grotę skalną, zjeżdżalnie oraz sauny.


Ceny: za 3,5 godzinny pobyt zapłacimy 65 złotych poza sezonem (w weekendy kwota wzrasta do 69 złotych).


Terma Bania w Białce Tatrzańskiej - oferuje baseny zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, zjeżdżalnie, gejzery, sztuczną fale wraz z dmuchanym placem zabaw dla dzieci.


Bilet normalny na wszystkie strefy (Zabawy, Relaksu i Saunarium) na  3,5 h kosztuje 89 zł (w weekendy 99 zł).


3. Obejrzyj wystawę w muzeum lub galerii


Gmach główny Muzeum Tatrzańskiego (Krupówki 10) - obecnie zamknięty (stan na listopad 2021 r.), Na stronie internetowej czytamy "nieczynne do odwołania". Tutaj sprawdzisz obecny status muzeum (KLIK) 


W muzeum znajdziemy ekspozycję o góralach i ich historii,zwyczajach i sztuce, a także przyrodniczą (fauna i flora Podhala).


Galeria Władysława Hasiora (Jagiellońska 18B) - Władysław Hasior to polski artysta, związany mocno z Podhalem. Zaprojektował m.in. wnętrze Willi Koliba. W pracach swych wykorzystywał „zużyte rekwizyty codzienności” tzn. przedmioty pierwotnie przeznaczone do codziennego użytku. W galerii znajduje się ponad 200 prac tego artysty. 


Galeria znajduje się nowo wyremontowanym budynku (maj 2021 r.). 


Muzeum Stylu Zakopiańskiego "Inspiracje" (Droga do Rojów 6) - ukazuje źródła stylu zakopiańskiego, które były inspiracją dla Stanisława Witkiewicza.  Muzeum podzielone jest na "izbę czarną" (miejsce, gdzie skupiało się życie góralskiej rodziny) i "izbę białą" (w której znajduje się kolekcja etnograficzna Marii i Bronisława Dembowskich, miłośników góralszczyzny). 


Razem z Willą Koliba, stanowią dydaktyczną całość, opowiadającą o witkiewiczowskim stylu zakopiańskim.
















4. Zrelaksuj się na kwaterze


Zawsze warto zabrać ze sobą karty lub grę planszową. W razie niepogody wystarczy zorganizować kilku graczy, przekąski i można rozegrać kilka partyjek.
W tym celu najlepiej sprawdzają się zwykłe karty do gry (zajmują mało miejsca w plecaku).


Warto wykorzystać ten czas na regeneracje po zakopiańskich szlakach i ogólny chillout.

















5. Sprawdź kalendarz imprez w Zakopanem


Cykliczne imprezy w Zakopanem:

✔ maj - Wielka Majówka Tatrzańska

mieszcząca się na Placu pod Gubałówką. W czasie imprezy odbywają się występy zespół regionalnych, degustacja potraw, wyścigi na rowerach górskich,  festiwal piosenki górskiej i folkowej, popisy miejscowych cieśli i kowali, pokaz mody narciarskiej retro.


✔ czerwiec - Dni Zakopanego
 
wydarzenia kulturalnie i rozrywkowe, odbywające się na Krupówkach, a także muzeach i galeriach.


✔ sierpień - Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

odbywający się rokrocznie od 40 lat. Jest to impreza folklorystyczna, podczas, której organizowany jest konkurs tańców ludowych. Tancerze startują w trzech kategoriach: taniec tradycyjny, stylizowany i opracowany artystycznie.





✔ wrzesień - Spotkania z Filmem Górskim 

 (w 2021 roku impreza ta odbyła się w czerwcu)
jest to festiwal filmów górskich podczas, którego odbywa się Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego, któremu towarzyszą także pokazy filmów pozakonkursowych, pokazy slajdów, promocje książek, spotkania z ludźmi gór, wystawy fotografii, koncerty i zawody wspinaczkowe. 


Jeszcze więcej imprez znajdziecie na 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz