Jak się spakować na wyjazd z plecakiem? + lista do pobrania



Chcesz zacząć podróżować z plecakiem i nie jesteś pewien jak to zrobić i co zabrać? W tekście poniżej opisuje podstawowe zasady pakowania i poruszania się z plecakiem na wycieczkach. No to zaczynamy!

3 najważniejsze zasady pakowania plecaka

1. Zaczynamy od pakowania dużych rzeczy, przechodząc do rzeczy mniejszych. 

2. Najcięższe rzeczy wkładamy na dno plecaka, dzięki temu ciężar lepiej się rozłoży, a plecak będzie wygodniejszy w noszeniu.

3. Lepiej wziąć ze sobą mniej rzeczy niż więcej. Jeśli coś okaże się niezbędne zawsze będzie można to zakupić po trasie.

Po pierwsze, jaki plecak wybrać?

Wszystko zależy od tego ile kilogramów chcemy nosić - im więcej tym plecak powinien być bardziej dostosowany. Stelaż i pas biodrowy polepszają komfort noszenia oraz sprawiają,że plecy są odciążone.

Mój pierwszy plecak, który służy mi do tej pory, to 30-sto litrowy plecak z Decathlonu.  Myślę,że jest w porządku dla osób początkujących. Mimo,że nie ma stelaża i pasa biodrowego, to noszenie go jest komfortowe. Zazwyczaj mam w nim ok. 10 kg i do tej wagi plecak spokojnie daje radę.  Parę lat temu zapłaciłam za niego ok. 70 złotych.

Przy wyborze plecaka warto też zwrócić uwagę na ilość dostępnych miejsc do podpięcia dodatkowego bagażu. Dla mnie ważne jest, by wszystko dało się zmieścić do plecaka, a jeśli nie da się, to móc to do niego przypiąć np. za pomocą jakiegoś sznurka. Szczególnie ważne to jest, gdy planujemy przemieszczać się autostopem. Łatwo zapomnieć o jakiejś "reklamóweczce", gdy w pośpiechu ładujemy się do auta. 😏

Mój must-have na wyjazd z plecakiem

Rzeczą, która zrewolucjonizowała moje wyjazdy z plecakiem jest pokrowiec wodoodporny. Gdy wędrujemy w deszczu, nasiąknięty plecak podwaja swoją wagę. Późniejsze suszenie ciuchów to dramat, nie wspominając o tym,że można zalać elektronikę. Pokrowiec w decathlonie kosztuje 20 zł i dla mnie to były jedne z najlepiej wydanych pieniędzy. 

Kolejna rzecz, która bardzo się przydaje (z naciskiem na "bardzo") to ręcznik szybkoschnący. Mocno praktyczna rzecz, zarówno na basenie jak i w trasie. Fajnie się kompresuje, zajmuje mało miejsca, a i tak spełnia swoją rolę. Oczywiście mój jest z Decathlonu, cena ręcznika w rozmiarze L to 30 zł.

Must-have wszystkich wyjazdów (nie tylko z plecakiem) to sznurek. Póki go nie zabraknie, nie da się opisać jak bardzo bywa przydatny 😏 kilka zastosowań: rozwieszanie prania, ratowanie butów, plecaka czy namiotu, związanie czegokolwiek na szybko.

Mniej często znaczy więcej

Początkowo często myślimy,że im dłuższy wyjazd tym więcej rzeczy będzie nam na nim potrzebne. Moim zdaniem to na ile czasu planujemy gdzieś jechać, nie ma aż takiego znaczenia, ponieważ ilość bagażu, który możemy zabrać, jest ograniczona i nie weźmiemy np. 10ciu bluzek na kolejne dni. Ubrania powinny być przede wszystkim zróżnicowanie tzn. 1 para długich i 1 para krótkich spodni, 1 bluzka z długim rękawem i 1 z krótkim itd. Sprawdza się to znacznie lepiej niż np. 7 takich samych t-shirtów.


A co jeśli czegoś zapomnę?

Nigdy nie żałowałam,że czegoś nie zabrałam, za to często żałowałam,że zabrałam aż tyle 😄 dzisiejszy świat jest tak skonstruowany, że praktycznie wszędzie są sklepy i można dokupić cokolwiek, gdy jest taka potrzeba. Po kilku dniach marszu z plecakiem zaczynamy rozumieć,że każdy gram ma znaczenie i należy maksymalnie kompresować swój bagaż.


Dla wszystkich tych, którzy chcą mieć czarno na białym "co trzeba zabrać", poniżej daję link do pobrania listy rzeczy potrzebnych na podróż plecakiem w formacie pdf (wersja na dodatnie temperatury, bez pracy zdalnej i  gotowania). Po prostu drukujemy listę i odznaczamy kolejne rzeczy wrzucone do plecaka ☺

LISTA "CO SPAKOWAĆ" DO POBRANIA: 👇

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz